© AC, 2013
Rady pro novomanželky inspirované pokyny k užívání padáku

Krátce po uzavření manželství zkontrolujte, zda je manžel plně funkční. Položte si tyto zásadní otázky: Je vůbec tam, kde ho potřebujete? Je dostatečně otevřený? Je ovladatelný? Je hezký alespoň tak, že vám osobně se líbí víc než okolní manželé? Odpověď na všechny tyto otázky musí být kladná. Je to důležité, budete na něm po dlouhou dobu viset. Manžel je dobrý lokaj, ale špatný generál.

Zda je tam, kde ho potřebujete, poznáte poměrně snadno - musí být všude nad vámi a vy jste v jeho stínu. Dostatečně otevřený je tehdy, když vidíte celou jeho přivrácenou stranu. Jeho odvrácenou stranu, již ukazuje ostatním manželkám, které skočily do života až za vámi, neuvidíte v plné míře nikdy. Až všechno skončí, on se vám zhroutí k nohám a jeho zmuchlaná odvrácená strana se vám ukáže, už dávno to nebude to, co předtím viděly ostatní.

Ovladatelnost manžela můžete vyzkoušet až po tom, co ho odbrzdíte. Pamatujte, že většina problémů s řízením je zaviněna osobou, která řízení provádí. Vnějších vlivů je minimum. Při řízení dochází na jemnější i razantnější způsoby ovládání, které z nich máte v konkrétní situaci použít, je zcela na vás, na vašem citu a zkušenostech. Některého manžela je snadné přetáhnout až do úplného zhroucení, jiný je točivý. Nezapomínejte udržovat ho v trvalé zátěži, tu menší, tu zas větší, ale vždy nějaké. Není-li zatížen, vymyká se kontrole. Je vaší odpovědností udržet manžela pod kontrolou. Stále si připomínejte, že si nevybral on vás, ale vy jeho. To vy jste si ho sbalila.

Je hezké a v poslední době i poněkud módní, mít malého manžela. Nepřehánějte to. Ano, lépe poslouchá, ale vaše chyby krutě trestá.

Nejeví-li se manžel jako plně funkční, věnujte rozumně dlouhou (či spíše rozumně krátkou) dobu úvahám o odstranění závady. Jsou případy, kdy zdánlivě beznadějnou závadu jde například rozkopat.

Selžou-li všechny pokusy, jak dostat manžela pod kontrolu, stává se pro vás nebezpečným a musíte ho odhodit. V takové situaci je záložní manžel naprostou nezbytností a existují dva způsoby, jak náhradu provést. Lze použít metodu spřažení, kdy okamžitě po odhození nefunkčního manžela nastupuje manžel záložní, na kterého se automaticky zavěsíte. To má velkou výhodu v tom, že po rozhodnutí o odhozu provádíte jediný úkon a nad ničím dalším už víceméně nepřemýšlíte. Výhodou druhé techniky, kdy samostatně rozhodnete o správném okamžiku aktivace záložního manžela, je možnost určité prodlevy, během níž si užijete znovu nabytou svobodu. To vám například může pomoci dostat se zpátky do správné polohy po tom, co vás předchozí snaha o řízení neřiditelného manžela jakýmkoli způsobem rozhodila. Nemusíme jistě připomínat, že ta správná poloha je prsní. Období po odhozu do nové aktivace není vhodné příliš prodlužovat, mějte na paměti, že bez nějakého manžela se neobejdete a není nic horšího než zjistit, že už je pozdě.
 
/ 3,4